Czym są urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego? W jakich sytuacjach się przydają? Kto powinien dbać o właściwe ich usytuowanie i stan? Podpowiemy także osobom, które chcą zakupić takie urządzenia, gdzie najlepiej to zrobić. Zapraszamy do lektury.
Urządzeni bezpieczeństwa ruchu drogowego
BRD to skrót od urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Według definicji urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego służą ochronie życia, zdrowia i mienia uczestników ruchu drogowego oraz osób pracujących na drodze, a nawet użytkowników terenów okalających. W praktyce, dzięki tym właśnie urządzeniom możemy czuć się na drodze, chodniku, moście bezpieczniej. Co ważne nie zaliczamy do nich znaków drogowych! Nie chodzi również o sygnalizację świetlną.
Przykłady BRD
W skład urządzeń zabezpieczających zdrowie i mienie uczestników ruchu drogowego wchodzą przede wszystkim różne bariery drogowe. Prawidłowo skonstruowana a następnie zamontowana bariera drogowa powinna:
- uniemożliwiać przejechanie pojazdu poza krawędź drogi lub przez pas rozdziału na jezdnię poprzeczną dla przeciwnego kierunku ruchu,
- wyprowadzić pojazd na tor ruchu, równoległy lub bliski równoległemu do bariery, przy możliwie najmniejszym zagrożeniu dla innych pojazdów,
- powodować podczas kolizji możliwie niewielkie uszkodzenia pojazdu,
- w sposób możliwie wyraźny i czytelny określać zewnętrzną krawędź jezdni lub drogi,
Ale drogowe bariery ochronne to nie wszystko. Co jeszcze wchodzi w skład BRD?
Co mamy do wyboru?
W sklepach z takimi artykułami drogowymi możemy znaleźć między innymi:
- balustrady drogowe,
- bariery chodnikowe,
- bariery mostowe,
- progi zwalniające,
- pachołki,
- tablice kierujące i prowadzące,
- zapory drogowe,
- azyle narożne, segmentowe i inne,
- ograniczniki parkingowe,
- lustra drogowe,
- inne.
Ponieważ chodzi o ludzkie bezpieczeństwo, urządzenia te powinny mieć wszystkie wymagane atesty i certyfikaty. Jeśli w sklepie internetowym, lub stacjonarnym nie możemy znaleźć informacji na ten temat, koniecznie powinniśmy zapytać o to kogoś z pracowników. Za ogólny stan dróg i bezpieczeństwo na nich powinna odpowiadać Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.